Vesti

Mursija u Španiji beleži rekordan broj kampovanja u januaru

Kampovi, kampovanje, šator, more

Kampovi u regionu Mursija u Španiji povećavaju broj kampera, a januar 2025. označava mesec rekordnog broja noćenja. Prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku Španije (INE), kampovi u ovom regionu ugostili su 8.838 putnika, a međunarodni posetioci čine značajnih 73% (6.517 ljudi). Ovo predstavlja mali porast od 42 putnika u poređenju sa istim periodom prošle godine, ali postavlja novi rekord za januar.

Da je kampovanje sve popularniji vid odmora u svetu, a pogotovo u Evropi govore činjenice sve težeg pronalaska mesta u uređenim kampovima. Iako se većina naših kampera uglavnom opredeljuje za letnje kampovanje, ukupan broj noćenja u Mursiji tokom januara meseca 2025. godine dostigao je impresivnih 159.609 (27.737 više nego u januaru 2024. godine).

PROČITAJ:  Kako popularne destinacije koriste turističke takse

Kako navodi Murcia Today, ovaj snažan učinak je u velikoj meri vođen stranim turistima, koji su činili 89% svih boravaka. Mursija se sada može pohvaliti najdužim prosečnim boravkom u Španiji od 18,06 dana, značajno nadmašujući nacionalni prosek i nadmašujući sledeći najbliži region, Valensijsku zajednicu, gde je prosečan boravak bio 12,87 dana.

Trenutno Mursija ima 19 otvorenih kampova sa ukupnim kapacitetom od 16.360 mesta. Popunjenost vikendom iznosila je 54,09%, što je znatno iznad nacionalnog proseka od 45,06%. Sektor takođe ostaje ključni izvor zapošljavanja, sa 217 radnika zaposlenih u ovim ustanovama.

Uspeh regiona u privlačenju kampera nastavlja snažan trend od prošle godine. Kampovi Mursije su 2024. godine ugostili 182.326 putnika – 6,1% više nego 2023. – dok su noćenja dostigli rekordnih 1.384.726, što predstavlja povećanje od 5,5%.

Popularnost kampova u Mursiji uglavnom je podstaknuta stranim posetiocima, posebno iz Velike Britanije, Nemačke, Francuske i Holandije, što je trend koji je ojačao tek početkom 2025. godine.

PROČITAJ:  Nova pravila za turiste u EU 2025: Porezi, zabrane i ograničenja

Seoski turizam Mursije slabiji od kampovanja

Dok je kampovanje cvetalo, seoski turizam u Mursiji je imao skromnije rezultate. U januaru je popunjenost seoskog smeštaja bila 9,12%, što je nešto ispod španskog proseka od 9,53%. Ukupno 2.993 putnika odabralo je seoske boravke, pri čemu većinu čine stanovnici Španije (2.744), dok je samo 249 stranih posetilaca. Prosečan boravak je bio 2,30 dana, nešto više od nacionalnog broja od 2,27 dana. Širom Mursije otvoreno je 219 ruralnih smeštaja sa 2.435 mesta, sa ukupno 6.893 zabeležena noćenja.

Turistički apartmani su se, međutim, suočili sa većim izazovima. Prosečan boravak je bio 5,08 dana – ispod nacionalnog proseka od 6,19 dana – dok je popunjenost vikendom bila samo 20,59%, što je daleko niže od španskog proseka od 57,04%. Ukupno je u januaru u turističkim apartmanima boravilo 3.110 putnika, među kojima 575 stranaca, sa 15.809 noćenja. Mursija je imala 1.610 otvorenih turističkih apartmana, nudeći 6.984 mesta.

PROČITAJ:  Najbolji kampovi u Grčkoj za porodično kampovanje

Kako turistička industrija Mursije napreduje 2025. godine, njeni kampovi ostaju ključni pokretač rasta, privlačeći posetioce na dugi boravak i postavljajući nove rekorde za region.

Pratite nas na društvenim mrežama: Instagram, Facebook i Twitter i budite obavešteni o dešavanjima iz oblasti putovanja, turizma, ekologije i kulture.

Pretplati se
Obavesti o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare