Rio Tinto, rudarski gigant koji planira da vrši iskopavanja litijuma kod Loznice, moraće da obnovi 46.000 godina staru aboridžinsku pećinu u Australiji koju je oštetio tokom traganja za gvožđem, piše BBC.
Dok se kod nas meštani sela oko Loznice bune zbog dolaska iste ove kompanije u njihov kraj, strahujući da će iskopavanja ugroziti reke Jadar i Drinu i izazvati ekološku katastrofu, u Australiji se nešto slično već desilo. Doduše, nije u pitanju samo životna sredina, već istorijsko nasleđe.
Rio Tinto uništio neprocenjivo istorijsko nasleđe zbog rude gvožđa
U eksploziji za koju je odgovoran Rio Tinto uništena je pećina stara 46.000 godina u kojoj su otkriveni najstariji poznati primer koštanog alata u Australiji, naoštrena kengurova kost stara 28 hiljada godina i pletenica stara 4.000 godina. Međutim, u pećini se takođe, prema nekim analizama, nalazilo i osam miliona tona prvoklasne rude gvožđa, vrednih 96 miliona dolara. Možda potonja brojka pojašnjava zašto je Rio Tinto ipak dobio dozvolu za vađenje metala iz jednog od najznačajnijih australijskih arheoloških nalazišta.
Posle Rio Tintove eksplozije koja je oštetila pećinu, sprovedena je istraga i parlament je doneo odluku da kompanija mora kompenzovati štetu Aboridžinima, koji su vlasnici zemljišta na kojem se incident odigrao.
„Nikad više“ – možda u Australiji, ali u Srbiji to ne važi
U izveštaju parlamenta pod nazivom „Nikad više“ stoji i da je rudarski gigant znao vrednost onoga što će uništiti, ali je ipak to učinio. Zato poslanici predlažu moratorijum na rudarenje u toj oblasti, ali i promenu zakona o zaštiti nasleđa, kako bi se ono ubuduće bolje čuvalo.
Rio Tinto je navodno obećao da će pooštriti kontrole miniranja, kako se ovako nešto ne bi ponovilo.
Izvor: Biznis i finansije
Kako može da obnovi?