Viza za Venecuelu ubuduće neće biti potrebna za državljane Srbije nakon što je na snagu stupio ugovor o bezviznom režimu između dve zemlje.
Sadržaj
Tako, građanima Srbije viza nije potrebna za boravak Venecueli do 90 dana.
Putnicima se, ističu iz ministarstva, savetuje da se pre dolaska u Venecuelu vakcinišu protiv zaraznih bolesti kao što su tifusna groznica, žuta groznica, hepatitis i kolera. Preporuka je, takođe, da se tokom boravka u Venecueli koristi flaširana voda.
Aktuelnu situaciju o zdravstvenoj situaciji u Venecueli građani Srbije sada u Venecuelu putuju bez vize mogu naći na sajtu Svetske zdravstvene organizacije.
Venecuela – zemlja kontrasta, prirodnih bogatstava i kulturne raznolikosti
Venecuela je država koja se nalazi na severu Južne Amerike, na obali Karipskog mora. Graniči se sa Kolumbijom na zapadu, Brazilom na jugu i Gvajanom na istoku. Glavni grad je Karakas, koji je ujedno i najveći grad u zemlji. Sa svojom raznolikom geografijom, bogatom istorijom i kompleksnom političkom stvarnošću, Venecuela predstavlja jednu od najfascinantnijih zemalja latinoameričkog sveta.

Geografski gledano, Venecuela nudi neverovatnu raznolikost pejzaža. U severnom delu dominiraju obale Karipskog mora i tropske plaže, dok se u unutrašnjosti nalaze prostrane savane poznate kao “llanos”. Na jugu se prostire deo amazonske prašume, a na jugoistoku se uzdiže planinski masiv Gran Sabana, dom najvišeg vodopada na svetu – Anđeoskog vodopada (Salto Ángel), visokog skoro 1.000 metara. Na zapadu se nalaze Andi, planinski lanac koji prelazi i u Kolumbiju, a u kojem se nalazi najviši vrh Venecuele – Pico Bolívar.
Venecuela ima tropsku klimu sa velikim brojem sunčanih dana tokom cele godine, što je čini idealnom destinacijom za ljubitelje prirode, avanturističkog turizma i egzotičnih pejzaža. Nacionalni parkovi kao što su Canaima, Morrocoy i Los Roques privlače posetioce iz celog sveta zbog svoje netaknute prirode i biodiverziteta.

Stanovništvo Venecuele je mešovitog porekla, sa kombinacijom domorodačkih, evropskih i afričkih korena. Zvanični jezik je španski, a kultura zemlje je snažno oblikovana španskim kolonijalnim nasleđem, ali i lokalnim tradicijama i ritmovima. Muzički izrazi kao što su joropo i salsa deo su svakodnevnog života, dok su festivali i karnevali veseli i šaroliki, prožeti plesom, muzikom i živim bojama.
Venecuela poseduje ogromna prirodna bogatstva, među kojima se posebno izdvaja nafta. Zemlja ima jedne od najvećih rezervi nafte u svetu, što je decenijama bilo ključni izvor prihoda. Međutim, političke krize, ekonomski problemi i društveni nemiri u poslednjim decenijama snažno su pogodili zemlju, izazivajući migracije, inflaciju i pad životnog standarda. Uprkos tome, mnogi građani Venecuele ostaju vezani za svoju zemlju i nastoje da sačuvaju svoje običaje, porodice i tradiciju.
Kao destinacija, Venecuela je nekada bila među najposećenijima u Južnoj Americi, a i danas se smatra draguljem koji čeka na povratak stabilnosti kako bi ponovo mogao da otvori vrata turistima. Sa svojom neponovljivom prirodom, toplim ljudima i bogatom kulturom, Venecuela ostaje zemlja koja uprkos izazovima i dalje ima šta da ponudi svetu – priču o borbi, lepoti i istrajnosti.
Bezbednost u Venecueli
Kada je reč o bezbednosnim rizicima u Venecueli bezbednosna situacija u Karakasu i turističkim centrima dobra, uz preduzimanje mera predostrožnosti uobičajenih za velike gradske i turističke centre, odnosno preporuka je da ne budete suviše opušteni, već racionalni.
Prevoz u Venecueli
Javni prevoz u Venecueli je u principu bezbedan i dobro organizovan, sa domaćim letovima i razvijenom putnom mrežom koja nije najbolje održavana, usled dugogodišnje ekonomske stagnacije u zemlji.
Autobuski saobraćaj je lošeg kvaliteta, a ne postoji putnički železnički saobraćaj, pa se zbog velikih razdaljina i stanja puteva, za kretanje unutar zemlje preporučuje avio prevoz.

Tokom turističkog boravka srpski turisti mogu upravljati motornim vozilom sa vozačkom dozvolom iz Srbije.
Novac u Venecueli
Lokalna valuta je bolivar, dok je američki dolar najtraženija strana moneta.
Treba izbegavati nošenje evra, britanske funte ili nekih drugih valuta, jer najveći broj menjačnica neće prihvatiti da ih menja. Na turističkim mestima moguće plaćanje kreditnim karticama, uključujući kreditne kartice koje su izdale banke u Srbiji za upotrebu u inostranstvu. Drugim rečima – nosite samo američke dolare.
Pomoć u Venecueli za državljane Republike Srbije
Prilikom boravka u Venecueli, za konzularnu pomoć i zaštitu građani Srbije mogu se obratiti Ambasadi Srbije u Karakasu putem kontakt telefona: +584242729098, odnosno putem adrese elektronske pošte: srb.emb.venezuela@mfa.rs.
Ako ste bili u Venecueli napišite nam utiske u komentarima.