ETIAS dozvola za putovanje u EU i države Šengena neće biti obavezna pre aprila 2027. za putnike koji ne trebaju vizu za ulazak u ovu zajednicu država.
Sadržaj
Putnici iz zemalja koje ne zahtevaju vizu za ulazak u Evropsku uniju neće morati da pribavljaju ETIAS dozvolu (Evropski sistem za informacije i odobravanje putovanja) pre aprila 2027. godine.
Prema informacijama Generalnog direktorata EU za migracije i unutrašnje poslove, iako više puta odlagan, očekuje se da će ETIAS sistem postati operativan tokom poslednjeg kvartala 2026. godine.
Ipak, zbog prelaznog i grejs perioda, obavezna primena ETIAS sistema za ulazak u šengensku zonu neće stupiti na snagu pre 2027. godine, pišu mediji.
Uvođenje ETIAS sistema direktno je povezano sa puštanjem u rad Sistema ulaska/izlaska (EES), koji EU planira da postepeno uvede počev od oktobra 2025. godine, nakon višestrukih odlaganja.
Postepena primena EES-a omogućiće državama članicama da u periodu od šest meseci progresivno aktiviraju novi sistem granične kontrole.
Ako se EES pokrene u oktobru 2025. godine, očekuje se da će zemlje članice u prvom mesecu evidentirati 10% putnika. Tokom prva dva meseca biometrijske funkcije sistema neće biti obavezne, dok bi kompletna implementacija sa biometrijom trebalo da bude završena do aprila 2026. godine.
Evropska unija nije jedina koja uvodi ovaj sistem dozvole. Od 1. aprila stupila je na snagu dozvola za ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo (ETA), Sjedinjene Američke Države već imaju ESTA, a slično je uveo i Tajland (TDAC).
Bitna je kontrola
Nakon što sve članice EU uvedu EES sa punim kapacitetom, ETIAS će stupiti na snagu šest meseci kasnije, što bi moglo biti u oktobru 2026. godine.
Kako navode iz Generalnog direktorata EU, tada će oko 1,4 milijarde građana iz 59 zemalja koje ne zahtevaju vizu morati da pribave ETIAS odobrenje za ulazak u 30 evropskih država radi kratkotrajnog boravka.
Uprkos početku primene ETIAS-a u oktobru 2026, on neće biti obavezan odmah. Tokom šestomesečnog prelaznog perioda – do aprila 2027. – putnici će moći da ulaze u šengensku zonu i bez ETIAS dozvole, pod uslovom da ispunjavaju druge uslove za ulazak.
Od aprila 2027. godine, posedovanje ETIAS dozvole biće obavezno za većinu putnika. Međutim, za one koji prvi put ulaze u EU nakon tog datuma važiće dodatni grejs period od šest meseci, sve do oktobra 2027. godine.
Na osnovu ovog rasporeda, ETIAS postaje obavezan za većinu od aprila 2027, a potpuno obavezan za sve putnike iz zemalja izuzetih od viza – od oktobra 2027. godine.
Koja je razlika između ova dva sistema
ETIAS i EES funkcionišu kao komplementarni sistemi koji zajedno unapređuju bezbednost i upravljanje granicama unutar Evropske unije. Glavna svrha ETIAS-a je procena bezbednosnih i migracionih rizika pre dolaska putnika, dok se EES fokusira na automatsko praćenje njihovih ulazaka i izlazaka.
ETIAS prikuplja informacije o putnicima iz zemalja koje ne zahtevaju vizu, kako bi se omogućila prethodna bezbednosna provera pre putovanja u EU.
Nasuprot tome, EES registruje biometrijske podatke – poput otisaka prstiju i fotografija – svakog putnika pri ulasku i izlasku iz Šengenske zone, sa ciljem preciznog praćenja boravka i sprečavanja prekoračenja dozvoljenog vremena.
ETIAS i građani Srbije
Građani Srbije, kao i državljani SAD-a, Kanade, Australije i brojnih drugih zemalja koje ne podležu viznim obavezama, moraće da koriste ETIAS sistem prilikom putovanja u zemlje Šengena.
Za korišćenje ETIAS-a, putnici će morati da popune elektronski formular putem aplikacije ili online portala. Formular uključuje osnovne lične podatke, informacije o planiranom putovanju i – po potrebi – podatke o prethodnim putovanjima i imigracionoj istoriji.
Proces prijave će biti jednostavan i brz, a putnici će elektronsku dozvolu dobijati pre putovanja. Cena ETIAS prijave biće 7 evra, dok će odobrenje važiti tri godine ili do isteka pasoša. Lica mlađa od 18 godina biće oslobođena plaćanja naknade.