Vesti

AIRBNB pod hitno mora da menja poslovnu politiku

AirBnB smeštaj

Ako često koristite Airbnb, sigurno vas pojedina konceptualna rešenja pomalo nerviraju, a još sigurnije će vam biti drago što će ova platforma za kratkoročni najam stanova, i to po nalogu Evropske komisije, uskoro morati da uskladi određene principe poslovanja – cene included – sa zakonima Evropske Unije. Inače…

Rok da se pobrine za svoj ferplej Airbnb ima do kraja avgusta, kada će EK morati da ispostavi svoj predlog rešenja, na temu povećanja transparentnosti i dostupnosti informacija korisnicima kojima do sada nije baš sve bilo saopštavano u postupku bukiranja.

Biranje i rezervacija smeštaja putem interneta u poslednjih nekoliko godina svetskim putnicima pružili su brojne mogućnosti ali, kako kaže evropski komesar nadležan za prava potrošača Vera Jurova, popularnost ove platforme ne sme biti opravdanje za nepoštovanje zakona.

Nakon što je u proteklih deset godina napravio pravi bum okupljajući milione ljudi koji su pristali da otvore vrata svojih domova za strance i postao trend u avanturističkim poduhvatima turista širom planete koji su u potrazi za udobnim, a jeftinim smeštajem, Airbnb se suočavao sa brojnim kritikama. Među njima su najzastupljenije bile one koje su skretale pažnju na to da bi se ovaj sistem lako mogao podvesti pod ilegalno hotelijerstvo, a sada su se stvari uozbiljile do opomene pred tužbu.

Kako bi kompanija iz San Franciska izbegla pravne posledice, nužno je da određene uslove usluga koje pruža ili izmeni ili izbriše, i korisnicima omogući da u svakom trenutku znaju koliko i za šta tačno treba da plate, da pod poštenim uslovima mogu da se predomisle, pa čak i tuže svog domaćina, što je njihovo elementarno pravo.

Od popularne platforme Airbnb, koja je izrazila spremnost da maksimalno sarađuje, zatraženo je da izmeni način na koji prezentuje cene svojim korisnicima, čim se upuste u buking smeštaja, tako što će:

  • klijente vrlo jasno obaveštavati o punoj ceni, uključujući sve naknade i takse
  • napraviti jasnu razliku između ponuda privatnih domaćina i onih koji spadaju u profesionalne ugostitelje
  • osigurati da opšti uslovi “kupovine” ne prave disbalans u pravima i obavezama gostiju
  • sve važeće odredbe formulisati jasno i glasno, kako bi bilo koji potrošač mogao da razume o čemu se radi
  • obezbedi lako dostupan servis za onlajn rešavanje spornih situacija

Airbnb ima veliki broj korisnika i iz Srbije koji svakodnevno rezervišu smeštaj kada putuju i po Srbiji i u inostranstvo, te će ispunjavanje uslova Evropske komisije biti i u korist građana Srbije.

Izvor: gtp.gr

Pratite nas na društvenim mrežama: Instagram, Facebook i Twitter i budite obavešteni o dešavanjima iz oblasti putovanja, turizma, ekologije i kulture.

Oznake
Pretplati se
Obavesti o
guest

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare