Savete kako da najbrže prođete aerodromsku kontrolu ,uz savete za pakovanje i oblačenje za aerodrom u cilju brzog čekiranja i smanjivanja gnjavaže na aerodromima, podelio je avio novinar Džon Valton koji je prošao mnoge aerodrome u svetu. Tako, ukoliko nemate strah od letenja, pročitajte ih.
Pre svega, pripremite se unapred i pročitajte lokalna pravila koja važe na aerodromu. Iako u većini slučajeva nije dozvoljeno unošenje tečnosti, gelova, pasti i krema, ako guglate „security checks (naziv) airport“ naći ćete korisne informacije poput onih da na Novom Zelandu, i još nekim državama, nema ograničenja kad je u pitanju unos tekućina.
Naravno, ne pokušavajte da prokrijumčarite bilo šta od onoga što nije dozvoljeno – ne budite ljudi koji zadržavaju red čudeći se zašto njihova boca šampona od pola litra ne može sa njima u avion, jer džabe pokušavate, a i biće ga u hotelu.
Sledeća stavka je razmatranje šta ćete sa svim sitnicama koje ćete morati da povadite iz džepova i uklonite sa tela, budući da sigurno ne želite da se vaše vredne sitnice kotrljaju po plastičnim posudama koje prolaze kroz skener. Idealan „štek“ za njih je torba za laptop ili tablet u koju ih možete ubaciti pre čekiranja. Podsećamo, carinici vam na granici mogu tražiti telefon ili laptop kako bi izvršili uvid u vaše podatke.
Ako na put idete sa decom koja nisu skoro (ili uopšte) letela avionom, igrajte se kod kuće obezbeđenja na aerodromu, kako bi bila pripremljena na ono što ih očekuje i ne pošize kada budu morala da odlože omiljenu plišanu igračku ili ćebence na pokretnu traku ispod skenera.
Kad smo skenera, jedan od najkorisnijih saveta je da kod sebe ili na sebi imate što manje metalnih predmeta kada prolazite pored detektora za metal. Ako inače nosite naočare koje na ramu imaju metalne delove, na aerodrom bi valjalo da ponesete neke plastične, a ako takve ne posedujete, stavite ih u futrolu, a nju u torbu, i izbegnite aktiviranje alarma.
Obuća poput čizama, cipela za planinarenje (ali i najobičnijih letnjih sandala, pogađajte kako znam) u đonovima može imati metalnu strukturu, pa bi i njih trebalo izbegavati, kao i satove, kaiševe sa metalnim šnalama i odeću sa metalnim rajsferšlusima.
Kad dođete do mašina koje vam skeniraju telo, poželećete da se niste obukli po savetima Nade Macure, pa se suzdržite od oblačenja previše odeće jer ako ne budu mogli da vide kroz nju – odvojiće vas sa strane, što ne želimo.
Sve što možete odložite u plastični kontejner kako biste smanjili broj slojeva na sebi, odrolajte rukave i pobrinite se da vam ništa nije ostalo u džepovima – pri čemu sada ne govorimo samo o metalu već i papirnim maramicama – i uvek nosite čarape, za slučaj da od vas bude zatraženo da se izujete, da ne biste bosi hodali po prljavom podu.