U arhipelagu Dodekaneza, između poznatijih grčkih ostrva poput Patmosa i Lerosa, krije se dragulj neprocenjive vrednosti – malo, gotovo zaboravljeno ostrvo Lipsi. Ovo ostrvo, koje čini grupa od 30 manjih ostrvaca, sve više privlači pažnju svetskih medija kao destinacija koja nudi autentično grčko iskustvo, daleko od gužvi i masovnog turizma.
Sadržaj
Francuski list Le Figaro i britanski The Mirror, kao i popularni blog Far Away Travel, istakli su Lipsi kao jedno od najlepših i najegzotičnijih mesta Evrope za 2024. i 2025. godinu. Dok ga Le Figaro naziva „lepim neznancem“ i „neotkrivenim biserom Egeja“, Far Away Travel Blog ga opisuje kao „ostrvo iz razglednice, idealno za usporavanje tempa života i povratak prirodi“.
Ostrvo koje očarava prirodnom lepotom
Lipsi je poznat po niskim brežuljcima, zelenim dolinama, stenovitim obalama i brojnim zalivima koje zapljuskuje tirkizno Egejsko more. Automobili su prava retkost na ovom grčkom ostrvu, pa se život odvija duž pešačke promenade uz more. Male ribarske luke, šarmantne taverne i kafeterije, kao i tradicionalne bele kuće sa plavim detaljima stvaraju atmosferu gotovo nestvarne lepote.
Iako je Lipsi maleno ostrvo, ima bogat duhovni i kulturni život. Na njemu se nalazi veliki broj crkava i manastira, a meštani vole da kažu kako gotovo svaka porodica ima svoju malu kapelu.
Jedan od najvažnijih verskih i istorijskih lokaliteta je crkva Koimisis tis Theotokou, vizantijska svetinja iz 7. ili 8. veka, smeštena u zalivu kod glavne luke. Ova crkva čuva ikonu Bogorodice koja drži raspetog Hrista, a okružena je bujnom vegetacijom i prirodnim izvorima.
U glavnom selu, poznatom kao Chorio, nalazi se i Arheološka zbirka Lipsija, u kojoj su izloženi glineni artefakti i natpisi iz klasičnog, helenističkog i ranohrišćanskog perioda.
Raj za ljubitelje plaža
Plaže na Lipsiju su raznovrsne i gotovo sve dostupne pešice, biciklom ili motorom. Najpoznatija plaža Kampos ističe se kristalno čistom i plitkom vodom, prirodnim hladom i spokojnom atmosferom – idealna za porodice sa decom.
Platis Gialos, iako popularna, retko je pretrpana. Posebnu čar ovoj plaži daje prisustvo divljih pataka koje se nesmetano kupaju u moru, kao i obližnja crkva Svetog Konstantina, jedno od najlepših mesta na ostrvu, iako nije uvek otvorena za posetioce.

Još jedno mesto koje se ne propušta je Hoxlakoura, najveća plaža ostrva, poznata po belim oblutcima i tirkiznoj vodi, omiljena i kod starijih i kod mlađih posetilaca.
Autentično iskustvo daleko od masovnog turizma
Lipsi nudi sve ono što mnogi turisti danas traže – autentičnost, mir, lokalnu kuhinju i kontakt s prirodom. Ostrvska svakodnevica protiče u znaku ribarskih mreža, tradicionalnih pesama, domaće hrane i večernjih okupljanja uz ouzo i živu muziku.
Glavno mesto, sa kaldrmisanim ulicama i belim kućama, odiše tradicionalnom grčkom atmosferom. Male prodavnice, galerije i porodične taverne doprinose osećaju bliskosti i domaćinstva, koje turisti sve više cene.
Far Away Travel Blog ga je u februaru 2025. proglasio drugom najegzotičnijom i najoriginalnijom destinacijom na svetu, upravo zbog njegove nekomercijalnosti i čuvanja duha Mediterana. “To nije destinacija prošlosti, već budućnosti,” izjavio je gradonačelnik Fotis Magos.
Ostrvo održivog razvoja – primer za budućnost turizma
Jedan od glavnih razloga zašto Lipsi sve više dobija pažnju jeste njegova posvećenost održivosti i očuvanju prirode. U jeku klimatskih promena, ostrvo je uvelo niz mera koje imaju za cilj očuvanje prirodnih resursa i sprečavanje prekomerne urbanizacije.

Godine 2023. na ostrvu je uvedena zabrana izgradnje bazena, kako bi se očuvala voda, a lansirana je i kampanja za održivi turizam. “Naša vizija odmora ne pripada prošlosti, već budućnosti,” kaže gradonačelnik Magos. “Ostrva Mediterana uskoro će morati da slede naš primer.”
U promotivnim materijalima, ostrvo prikazuje par koji uživa u prirodnim plažama bez ležaljki i bazena, u duhu harmonije sa prirodom i lokalnim stanovništvom. Ovaj koncept “manje je više” nailazi na sve veći odjek kod turista željnih mira, tišine i pravih vrednosti.
Investicije u infrastrukturu i očuvanje resursa
Opština Lipsi je, uz podršku programa “Antonis Tritsis”, investirala 1,7 miliona evra u modernizaciju vodovodne mreže. Uveden je sistem daljinskog upravljanja vodosnabdevanjem, monitoring hlora u rezervoarima i instalacija 800 digitalnih vodomera. Nova mreža dužine 13 kilometara značajno je poboljšala efikasnost i smanjila gubitke.
Rezultat ovih napora je dvocifreno smanjenje potrošnje i rasipanja vode, a ostrvo je postalo model za upravljanje resursima u uslovima suše.
Lipsi se ne takmiči sa Santorinijem i Mikonosom – ono nudi alternativu. Umesto luksuznih hotela i noćnih klubova, ovde se nude čista priroda, gostoprimstvo, tradicija i spokoj. Upravo zato, zadovoljstvo turista, prema anketama koje je sprovela opština, premašuje 90%, dok broj dolazaka trajektima svake godine obara rekorde.
Kako stići do Lipsija
Lipsi još uvek nije povezan direktnim letovima ni trajektima sa kopnenom Grčkom, što dodatno doprinosi njegovoj izolovanosti i autentičnosti. Do njega se najlakše stiže trajektom sa obližnjih grčkih ostrva – Patmos, Leros, Kalimnos, Kos i Rodos su najčešće polazne tačke.
Ovaj nedostatak direktne povezanosti, paradoksalno, postao je prednost. Lipsi ostaje sklonjen od masovnih puteva i time zadržava svoj jedinstveni identitet i prirodni balans.
Lipsi je grčko ostrvo budućnosti
Lipsi nije samo još jedno lepo grčko ostrvo – ono je primer kako turizam može i mora izgledati u budućnosti. Sa jasnim fokusom na očuvanje prirode, lokalnog identiteta i životne sredine, Lipsi pokazuje da održivost i lepota mogu ići ruku pod ruku.
Ako tražite mesto gde vreme sporije teče, gde vas jutra dočekuju pesmom ptica, a večeri mirisima mora i domaće kuhinje, onda je Lipsi destinacija koju ne smete propustiti.
U svetu u kome je sve više svega – gužve, buke, potrošnje – Lipsi nudi ono najdragocenije: tišinu, prirodu, iskren osmeh i povratak jednostavnim vrednostima.
Ukoliko ste posetili grčko ostrvo Lipsi, napišite nam utiske u komentarima.