Boravak u prirodi

Piljski vodopad – dugo skrivana tajna Stare planine

Piljski vodopad Stara planina

Piljski vodopad na Staroj planini prava je poslastica za ljubitelje vodopada. Iako je za njega donedavno znalo samo lokalno stanovništvo, široj javnosti je prestavljen tek 2002. godine.

Međutim, kada se pomene Piljski vodopad, većina ljubitelja prirode pomisli na jedan — ali zapravo postoje dva: Gornji i Donji Piljski vodopad. Ova činjenica često promakne posetiocima, jer se pod “Piljskim” gotovo uvek podrazumeva Donji, koji je impozantniji, viši i lakše pristupačan. Upravo o njemu govorimo u ovom tekstu.

Smešten u jednom od najlepših i vodom najbogatijih delova Stare planine, Donji Piljski vodopad je pravi biser — raskošan, snažan i netaknut. Iako je najpopularniji vodopad u ovom kraju, on nikada nije preplavljen turistima, niti je postao žrtva masovnog turizma kao, nažalost, vodopad Tupavica – čija je dostupnost doprinela njegovoj popularnosti što je za sobom donelo i gužve, đubre i čestu buku vašarskog tipa.

Otud je pravi izbor Piljski vodopad čija autentičnost i divlja lepota ostaju za sada sačuvani, što ga čini idealnom destinacijom za one koji traže spoj avanture i mira u pirotskom kraju.

PROČITAJ:  Arbinje na Staroj planini: Vodopadi, Dojkinačka reka i planinski vrhovi koji vas izmeštaju iz stvarnosti

64 metra lepote

Piljski vodopad je jedan od najimpresivnijih prirodnih dragulja Stare planine. Sa visinom od 64 metra, on je treći po visini vodopad u Srbiji i nalazi se na oko 1450 metara nadmorske visine. Smešten je u šumovitom i srednje pristupačnom predelu, neposredno ispod vrha Pilj (1467 mnv), na potoku po kojem je i dobio ime – Piljski potok.

Od najbližeg sela, Topli Do, vodopad je udaljen oko 5 kilometara i do njega vodi markirana planinska staza. Zanimljivo je da je vodopad otkriven široj javnosti tek 2002. godine, što dodatno doprinosi njegovoj auri divljine i netaknutosti. Danas je omiljeno odredište ljubitelja prirode koji traže autentična mesta daleko od uobičajenih turističkih ruta i sveopšte zlatiborizacije.

Piljski vodopad visina
Piljski vodopad u punoj visini, foto: Nikola Spasić

Kako stići do Piljskog vodopada

Put do Piljskog vodopada nije brz ni lak – ali je deo čitavog doživljaja. On vas postepeno uvodi u jedno od najlepših, najmirnijih i najsurovijih prirodnih okruženja u Srbiji. Ako volite autentične avanture daleko od gužve i asfalta, put do Piljskog vodopada će vam ostati urezan u sećanje jednako snažno kao i sam slap.

Pirot – selo Temska – selo Topli Do

Ako dolazite iz pravca Beograda krećete autoputem E-75 ka Nišu, zatim dalje prema Pirotu. Iako na mapi može delovati primamljivo da se isključite kod Bele Palanke i tako “skratite” put do sela Temska, to ne preporučujemo – stari put je u lošijem stanju, krivudav i često sporiji, naročito ako vozite standardnim automobilom. Umesto toga, nastavite autoputem do samog izlaza za Pirot, pa se potom vratite oko 15 km lokalnim putem ka selu Temska.

Od sela Temska kreće put ka Toplom Dolu, poslednjem selu pre Piljskog vodopada. Ova deonica je duga oko 30 km, i iako je delimično makadamska i zahtevnija za vožnju, spada među najlepše puteve u ovom delu Srbije. Ukoliko niste iskusni vozač ovaj put vam možda neće biti najprijatniji. Na pojedinim delovima je toliko uzak da mimoilaženje sa vozilom iz suprotnog smera često zahteva vraćanje unazad i traženje mesta za mimoilazak.

Priroda na tom potezu je nestvarna – visoki planinski obronci, reke, livade i vidikovci koji mame da se zaustavite. Zato i preporučujemo da planirate usputna stajanja – bilo da se radi o brzom predahu, fotografisanju, ili jednostavno uživanju u miru i tišini planine.

PROČITAJ:  Porast turizma u Srbiji u januaru 2025: Više od 288.000 turista i 962.000 noćenja

Pešice od Toplog Dola do Piljskog vodopada

Staza od Toplog Dola do Piljskog vodopada duga je oko 5 kilometara u jednom pravcu i dobro je markirana, što znatno olakšava snalaženje. Iako na prvi pogled deluje lagano – najvećim delom vodi šumskim i planinskim putem, bez naglih uspona – treba imati u vidu da se tokom hoda savladava ukupan uspon od oko 500 metara nadmorske visine.

Put do Piljskog vodopada
Put do Piljskog vodopada, foto: Nikola Spasić

Najzahtevniji deo dolazi pred sam vodopad, gde je teren strm, uspon oštar, a podloga često klizava, naročito posle kiše. Dobra planinarska obuća nije preporuka, već neophodnost. Za one u solidnoj kondiciji, ceo izlet – odlazak do vodopada i povratak nazad – traje oko tri sata, uz umereno lagan tempo i kraće pauze za uživanje u pogledu.

Kada posetiti Piljski vodopad

Najidealnije vreme za posetu Piljskom vodopadu je u proleće i rano leto, tačnije od kraja aprila do početka jula. Tada je vodopad najbogatiji vodom, jer se puni od otopljenog snega i prolećnih kiša, a priroda oko njega je bujna, zelena i u punom sjaju. Smisao vodopada je da ima vode, otud ako je bila kišna ili snežna godina u ovom kraju uživaćete u spektakularnom pogledu.

Maj i jun su posebno dobri meseci – dani su dugi, temperature prijatne, a staza do vodopada prohodna i pitoma, osim u danima posle jačih padavina kada može biti klizava.

U leto, naročito tokom jula i avgusta, vodopad može imati manji protok vode, naročito u sušnim godinama, ali i tada pruža osveženje i fantastičan prizor – naročito zbog pogleda i mikroklime oko samog slapa.

Jesen donosi zlatne tonove šume, što čini stazu slikovitom i mirnijom, ali vodopad može biti znatno slabiji.

Zimi je pristup otežan ili onemogućen zbog snega, a staza postaje opasna bez ozbiljne opreme, a Piljski vodopad često može biti i zaleđen.

Piljski vodopad zimi, zaleđen
Zaleđeni Piljski vodopad, foto: Nikola Spasić

Šta treba znati pre polaska

Pre nego što krenete ka Piljskom vodopadu, važno je da imate na umu nekoliko praktičnih stvari koje vam mogu ulepšati, ali i olakšati ceo izlet. Usput nema česme sa pijaćom vodom, pa se obavezno snabdejte dovoljnim količinama pre nego što napustite selo Topli Do. Takođe, krenite rano ujutru – ne samo da biste izbegli žegu u letnjim mesecima, već i da biste imali dovoljno vremena da bez žurbe uživate u neverovatnim prizorima duž staze i na samom vodopadu.

Ne dozvolite da vas zatekne mrak na planinskom putu, jer se teren može pokazati zahtevnijim nego što na prvi pogled izgleda. Na pojedinim deonicama nema mobilne mreže, a moguće je i da vaš telefon uhvati roming signal iz Bugarske, što je dodatni razlog da se dobro pripremite i oslonite na fizičku mapu ili unapred preuzeti trek.

PROČITAJ:  Rtanj neće biti zlatiborizovan

Gde odsesti

Ukoliko planirate da posetite Piljski vodopad, najidealnije mesto za prenoćište je selo Topli Do – mirno, autentično planinsko selo koje vam omogućava da budete što bliže samom vodopadu. Ovo je posebno dobra opcija ako planirate da ostanete nekoliko dana i istražite još neke od mnogobrojnih prirodnih lepota koje nudi ovaj kraj Stare planine.

Topli do, Stara planina
Selo Topli do na Staroj planini, foto: Nikola Spasić

Alternativno, možete odsedati i u selu Temska, koje je naseljenije i bolje snabdeveno osnovnim namirnicama, što može biti pogodnije za one kojima je komfor malo važniji.

Za one koji žele i više sadržaja, Pirot je odlična baza – grad sa svim potrebnim sadržajima, odličnim kafanama, lokalnim specijalitetima i zanimljivim znamenitostima, iz kog se lako organizuju izleti ka različitim delovima Stare planine.

Kuda dalje ako ste u ovom kraju?

Kada ste već u ovom kraju ne možete pogledati samo ovaj vodopad i otići kući. Put je dalek, a okolina inspiriše. Dakle, prilikom izlaska na glavni put u nastavku su Čunguljski, Krmoljski i Kurtulski vodopadi.

PROČITAJ:  Foto konkurs "(Ne)briga o kulturnom nasleđu 2025"

Iza grebena nalazi se zaštićeni prirodni rezervat Arbinje, a ukoliko ste već u Toplom Dolu na dobrom ste polazištu za posetu Babinom zubu, Midžoru i Kaluđerskom vodopadu. Takođe, obavezno obiđite i Kovani dol kao i celo selo Topli Do kome ćete se sigurno vratiti.

Pratite nas na društvenim mrežama: Instagram, Facebook i Twitter i budite obavešteni o dešavanjima iz oblasti putovanja, turizma, ekologije i kulture.

Pretplati se
Obavesti o

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare