Vesti

Pirot unapređuje turističku infrastrukturu

Piljski vodopad na Staroj planini, foto: Uroš Nedeljković

Turistička organizacija Pirot pokrenula je obimnu terensku akciju obilaska najpoznatijih izletišta u okolini grada, sa ciljem da proveri stanje postojeće turističke infrastrukture – uključujući putokaze, informativne table, klupe, stolove i ostali prateći mobilijar.

Ova aktivnost deo je šire strategije unapređenja lokalne turističke ponude Pirota, ali i nastojanja da se očuva prirodna sredina i poveća zadovoljstvo posetilaca koji sve češće biraju upravo prirodu kao idealno mesto za odmor i beg od gradske svakodnevice.

Prema saopštenju Turističke organizacije, u fokusu akcije su mesta koja su poslednjih godina postala omiljena kako među lokalnim stanovništvom, tako i među turistima iz drugih krajeva Srbije i inostranstva.

PROČITAJ:  Piljski vodopad - dugo skrivana tajna Stare planine

Akcenat na sigurnosti i snalaženju posetilaca

Provera stanja putokaza i informativnih tabli ima za cilj olakšavanje snalaženja turista na terenu, naročito onih koji nisu iz ovog kraja i nisu upoznati s konfiguracijom terena ili prirodnim specifičnostima pojedinih lokaliteta.

Na više mesta evidentirani su oštećeni ili nedostajući putokazi, izbledele table sa opisima biljnih i životinjskih vrsta, kao i dotrajao mobilijar za odmor i piknik.

PROČITAJ:  Porast turizma u Srbiji u januaru 2025: Više od 288.000 turista i 962.000 noćenja

Obilazak najposećenijih izletišta u okolini Pirota

U toku protekle nedelje, ekipe su obišle više lokacija koje se smatraju najatraktivnijima u širem pirotskom području. Među njima su Begov most, istorijski lokalitet koji predstavlja jedan od simbola starog Pirota. Most je karakterističan po arhitekturi koja potiče iz perioda Osmanskog carstva, a često se koristi kao polazna tačka za pešačke ture duž reke Jerme.

Dalje, Krivi vir, područje koje oduzima dah svojom divljom lepotom, predstavlja jedno od omiljenih mesta za planinare i ljubitelje netaknute prirode. U njegovoj neposrednoj blizini nalaze se brojne staze koje vode do vidikovaca sa kojih se pruža panoramski pogled na pirotski kraj.

Potom, izletište Bukovački do, kao i vodopad Bukovački do, predstavljaju pravi biser prirode. Vodopad je naročito atraktivan tokom prolećnih i jesenjih meseci, kada vodotok dostiže svoj maksimum. U tom periodu, veliki broj fotografa i ekoturista dolazi upravo zbog pejzaža koji podsećaju na razglednice.

Ljutin jaz, izletište koje je poznato po svojoj čistoći, bogatoj vegetaciji i hladovini, idealno za porodične izlete. Osim mesta za roštiljanje i rekreaciju, posetioci često uživaju u šetnjama stazama koje vode uz potok Ljutin.

Na kraju ekipe su obišle i Sukovsko jezero, veštačku akumulacija koja se koristi i za ribolov, ali i za odmor u prirodi. Jezero je poznato po tišini i čistom vazduhu, a poslednjih godina beleži porast poseta, naročito među kamperima i rekreativnim ribolovcima.

Jerma
Reka Jerma, Autor: Djordje Markovic

Na svim ovim lokalitetima izvršeno je mapiranje uočenih nedostataka – poput polomljenih klupa, grafita na informativnim tablama, otpalih oznaka staza i oštećenih nadstrešnica. U slučajevima kada je to bilo moguće, nedostaci su odmah sanirani, dok je za zahtevnije intervencije formiran plan koji će biti sproveden u narednim nedeljama.

PROČITAJ:  Foto konkurs "(Ne)briga o kulturnom nasleđu 2025"

Ekoturizam u Pirotu i okolini u porastu

Zanimljivo je da Pirot poslednjih godina beleži stabilan rast u oblasti ekoturizma. Blizina Stare planine, bogatstvo flore i faune, kao i kulturno-istorijska baština (poput pirotske tvrđave, manastira Temska i Poganovo, i tradicionalne arhitekture sela) čine ovaj kraj sve primamljivijim za turiste koji žele da spoje odmor sa iskustvom boravka u autentičnom prirodnom okruženju.

Arbinje i Dojkinačka reka, foto: Uroš Nedeljković
Arbinje i Dojkinačka reka, foto: Uroš Nedeljković

Brojni domaći i strani turisti već su otkrili prednosti ovog kraja – od planinarenja, biciklizma, ribolova i posmatranja ptica, do uživanja u lokalnoj gastronomiji, posebno čuvenom pirotskom kačkavalju, peglanoj kobasici i jagnjetini s ražnja.

Dalji koraci

Turistička organizacija najavljuje da će se obilazak izletišta nastaviti i u narednom periodu. U planu je i uključivanje volontera iz lokalnih škola i omladinskih organizacija, kao i saradnja sa planinarskim i ekološkim udruženjima.

Pirotska tvrđava
Pirotska tvrđava “Kale”, foto: Uroš Nedeljković

Ova inicijativa, kako ističu, ima potencijal da preraste u redovnu praksu i doprinese dugoročnom razvoju održivog turizma u pirotskom regionu.

Zahvaljujući ovakvim inicijativama, Pirot postaje ne samo mesto bogate istorije i tradicije, već i model za uspešno povezivanje očuvanja prirode i razvoja turizma.

PROČITAJ:  Rtanj neće biti zlatiborizovan

Naslovna fotografija: Piljski vodopad na Staroj planini, foto: Uroš Nedeljković

Pratite nas na društvenim mrežama: Instagram, Facebook i Twitter i budite obavešteni o dešavanjima iz oblasti putovanja, turizma, ekologije i kulture.

Pretplati se
Obavesti o

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare