Ministarstvo zdravlja vijetnamske prestonice Hanoj najavilo je da će prodaja psećeg mesa u ovoj državi uskoro biti ukinuta – prvo postepeno, a do 2021. godine i u potpunosti, od kada po restoranima kućni ljubimci više neće biti služeni kao glavno jelo.
Ovo je kao odluka usledilo nakon ko-zna-koje-po-redu građanske inicijative da se „prestane sa praksom ubijanja pasa i mačaka i korišćenja njihovog mesa u ljudskoj ishrani, posebno imajući u vidu reakcije turista na takav običaj“, kao i to da ta tradicija „narušava sliku civilizovane sredine za kakvu Hanoj važi“.
Međutim, nije samo mišljenje javnosti uticalo na vlasti da donesu ovakvu odluku: masovna transportacija pasa u Hanoj mogla bi da utiče na širenje besnila koje nacionalna vlada pokušava da iskoreni, budući da je u gradu ove godine zabeleženo pet slučajeva obolelih, od kojih je troje preminulo.
Iako popularnost psećeg mesa opada među mlađom generacijom, u Vijetnamu i dalje postoji na stotine trgovaca čija primanja zavise od njegove distribucije. Procenjeno je da više od hiljadu radnji u Hanoju i dalje prodaje meso pasa i mačaka, dok je 15 odsto pasa u glavnom gradu Vijetnama posebno uzgajano za konzumaciju.
I dok posetiocima sa zapada ova praksa deluje u najmanju ruku neprimereno, istina je da pseće meso u ovom delu sveta dugo predstavlja delikates i da se tradicionalno jede „za sreću“.
Takva tradicija je u Vijetnamu posebno kontroverzna jer organizacije za zaštitu životinja redovno opominju da se psi često otimaju od njihovih vlasnika – ili sa ulica – kako bi se nadomestila potražnja za njima, koja očito i dalje premašuje ponudu.
Takođe, uprkos tome što se metode ubijanja pasa pre nego što budu pripremljeni kao jelo opisuju kao posebno okrutne, osim u Vijetnamu, konzumiranje psećeg mesa je i dalje relativno zastupljeno i u Kini, Južnoj Koreji i Nigeriji, mada, na sreću, sve manje.