Metro u Solunu, koji će biti otvoren 2024. godine, trebalo bi da transformiše svakodnevni život Solunaca, ne samo obezbeđivanjem moderne i efikasne transportne mreže već i prikazivanjem bogatog kulturnog nasleđa grada.
Prema rečima ministarke kulture Line Mendoni, koja je govorila o projektu tokom potpisivanja ugovora u Solunu, pet metro stanica će takođe raditi kao muzeji. Takođe, dva arheološka nalazišta treba da budu integrisana u sistem metroa.
„Prisustvo antikviteta u kontekstu velikog projekta javne infrastrukture je važna prednost“, rekao je Mendoni, ističući značaj arheoloških istraživanja, koja su u slučaju Soluna ponudila jedinstvene nalaze i priče o grčkom gradu starom 2.300 godina.
Arheološka iskopavanja na stanicama solunskog metroa otkrila su bogatu istoriju, koja datira od osnivanja grada u 4. veku pre nove ere.
Arheološka nalazišta i metro stanice muzeji u Solunu
Na stanici solunskog metroa Venizelou, koja je najveće međunarodno arheološkog nalazište integrisanog u veliki infrastrukturni projekat, arheolozi su otkrili ostatke antičkog grada Soluna, uključujući helenistički put, rimski i kasnoantički Decumanus Maximus i Vizantijsku aveniju ili Glavni drum.
Stanica metroa Aja Sofija, samo 800 metara od stanice Venizelou, takođe je dala važne arheološke nalaze, uključujući ostatke jedinstvene slike ranovizantijskog grada. Na spoju Decumanus Maximus (bulevar Egnatia) i Cardo (na nivou ulice Aja Sofija), arheolozi su pronašli polukružne arkade sa kolonadama, koje definišu mermerom popločane trgove.
Pored arheoloških nalazišta, pet stanica metroa u Solunu (Venizelou, Agia Sophia, Sintrivani-Ekthesi, Fleming i Trg Demokratije) imaće i izložbe koje ocrtavaju karakter svakog dela grada.
U Aja Sofiji, glavni fokus će biti na prezentaciji celokupne stratigrafije sa preklapanjem faza kako bi se odrazila celokupna istorijska vremenska linija grada, dok će se u Venizeluu izložba fokusirati na ostatke antičkog grada Soluna.
Tačnije, novo arheološko nalazište od 800 kvadratnih metara biće napravljeno severno od stanice Aja Sofija od strane lokalnog Eforata za antikvitete i opštine Solun, koje finansira RRF, a trebalo bi da bude otvoreno za javnost do kraja godine.
Dok Beograd čeka metro koji neće polaziti sa prazne livade u bespuću i koji će imati trasu koja će stvarno biti od koristi Beograđana, dakle – nikada, u Solunu je najavljeno da će mnogi važni antikviteti koji su izvađeni tokom perioda iskopavanja biti izloženi u dva muzeja koje je za tu svrhu osmislilo Ministarstvo kulture.
Jedan muzej će se nalaziti u zapadnom Solunu u Metropoliten parku Pavlos Melas, sa datumom završetka 2025. godine, a drugi u podzemnoj zgradi Crossover-a pored metro stanice Sintrivani-Ekthesi sa predviđenim datumom završetka 2027. godine.
Naslovna fotografija: Fotorealistični prikaz izložbe u muzeju solunskog metora, izvor: Ministarstvo kulture Republike Grčke