Mojstirsko-Draške planine kod Tutina postale su specijalni rezervat prirode jer je Vlada Srbije usvojila uredbu o proglašenju.
U dobra Kraljevine Jugoslavije na prostoru današnjeg specijalnog rezervata prirode postojala je prva žičara u ovom delu Srbije.
Uredbu o proglašenju novog zaštićenog područja – Specijalnog rezervata prirode „Mojstirsko-Draške planine“ usvojila je Vlada Srbije čime je nekadašni park prirode postao specijalni rezervat koji se prostire na 10.822 hektara.
Uredbom je utvrđen režim zaštite prvog, drugog i trećeg stepena, navodi se u saopštenju ministarstva za zaštitu životne sredine.
U specijalnom rezervatu prirode „Mojstirsko-Draške planine“ stanuje oko 100 vrsta ptica i više od 50 endemskih vrsta biljaka i krasi ga bogat diverzitet flore i faune sa brojnim zaštićenim, retkim i ugroženim vrstama.
Prostor specijalnog rezervata prirode karakterišu i specifični geomorfološki, geološki, hidrogeološki, hidrološki i klimatski fenomeni, karakteristična fizionomija pejzaža, kao i dobro očuvan tradicionalni, izvorni i autohtoni način života.
Prema navodima iz saopštenja ministarstvo zaštite životne sredine svake godine odvaja sve više sredstava za brigu o zaštićenim područjima, a ove godine za tu namenu opredeljeno je 600 miliona dinara.
Od 2020. godine je usvojeno čak 39 uredbi o zaštiti područja od nacionalnog značaja, takođe se navodi u saopštenju.
„Od 2023. godine obezbeđujemo sredstva i za projekte loklanih samouprava u zaštićenim područjima prve i druge kategorije čije uredbe je donela Vlada Republike Srbije. Ukupno je, za ove projekte, tokom dve godine dodeljeno 145 miliona dinara“, dodaje se u saopštenju, a prenosi ga Tanjug.
Međutim, godinama se očekuje da nacionalnim parkovima budu proglašeni Kučaj-Beljanica i Stara planina, ali valjda postupak sporo ide zbog interesnih grupa povezanih sa rudarenjem sirovina u tim područjima.
Naslovna fotografija: Zavod za zaštitu prirode Srbije i Ministarstvo zaštite životne sredine bez navedenog autorstva