Kada se preselite u inostranstvo mnoge životne navike se promene, a u Italiji u kojoj vlada opsednutost hranom najvidljivije su – logično – izmenjene navike u ishrani.
Neposredno nakon preseljenja u Italiju, kažu oni koji su imali tu čast, neko vreme ćete patiti za svojom nacionalnom kuhinjom, ali to neće trajati dugo. Ubrzo ćete odbaciti svoje prehrambene navike i usvojiti italijanske, i iako je to relativna stvar koja zavisi od vaše prilagodljivosti, promene koje će kad tad nastupiti mogu se svesti na njih 17, jer Italija je država u kojoj se, ipak, najbolje jede.
Biranje kvalitetnih namirnica
Najveća i najočiglednija promena koja nastupi kod većine ljudi je mudriji izbor onoga što jedete, jer kvalitetne i sveže namirnice postaju imperativ, bilo da jedete u restoranu ili sami pripremate hranu kod kuće. Pijace sa svežom hranom su standardna stvar širom Italije, što ovaj odabir čini lakšim, pa će čak i pizza i sladoled koji jedete biti napravljeni od domaćih sastojaka.
Zaboravite na začinjenu hranu
Ljubitelji čilija i ljute hrane, generalno, nemaju mnogo sreće u Italiji, osim ako se nađu u Kalabriji, koja je postojbina pikantne nduje (svinjska salama). Oni koji preferiraju indijski kari, ili bilo koju drugu internacionalnu kuhinju moraće da se potrude da nađu restoran u kom će tako moći da se hrane. Na svim ostalim mestima moraćete da napomenete konobaru da vam začini hranu i to sledećom rečenicom: Piu piccante per favore.
Nema više opijanja
Italija možda jeste zemlja aperitiva i bezbroj varijacija veoma pristupačnih vina, ali u njoj nema opijanja, već je u trendu malo civilizovanije ponašanje. Ono u praksi podrazumeva piće uz ručak, pa čak i nekoliko njih, ali ne i padanje u nesvest od alkohola subotom uveče. Nije zabranjeno da to (nastavite da) radite, s tim što ćete biti jedini – pijani Italijani nisu baš čest prizor.
Napomena: Ova promena neće baš brzo nastupiti
Niko neće morati da vas opominje da „ručate kao čovek“
U pojedinim italijanskim gradovima dvosatni ručak polako prestaje da bude norma, ali daleko od toga da se Italijani odriču ovog običaja. Odvajanje vremena za ručak – ili bilo koji drugi obrok – je najviše pravilo kad je ishrana u Italiji u pitanju, pa nikada nećete videti Italijana koji na brzinu ruča sendvič za radnim stolom. Ta praksa je toliko podrazumevajuća da zaposleni u mnogim firmama dobijaju vaučere za ručak koje mogu da koriste u restoranima ili supermarketima, a u nekim postoje kuhinje u kojima mogu da kuvaju, sami ili zajedno.
Uz hranu samo vino – ili voda
Ukoliko ste uz ručak navikli da pijete pivo, sokove ili nešto treće, a nedavno ste se preselili u Italiju, to će se uskoro promeniti. Tamo se uz ručak piju samo voda ili vino, koje se zapravo smatra sastavnim delom obroka, a izuzetak je samo pizza uz koju Italiji piju i pivo.
Iznutrice
Ako niste znali – a vrlo verovatno niste ukoliko ste italijansku hranu jeli samo po italijanskim restoranima van ove zemlje – Italijani jedu iznutrice, i jedu ih često i na razne načine. One se tradicionalno nalaze na domaćem italijanskom meniju, i i dalje su vrlo popularne, posebno u Toskani. Znaćete da vam je Italija postala kuća kada odete u restoran i spontano naručite pohovani mozak.
Slatki doručak
Jedna od najčudnijih (i najnezdravijih) navika Italijana jeste činjenica da će vam za doručak najčešće ponuditi samo nešto slatko. Iako ovo zvuči kao raj na zemlji kada ste na odmoru, kada živite i radite u Italiji ta ideja će vam se malo promeniti. Ako se pitate šta tačno spada u to „slatko“, u pitanju su kolači, zaslađene cerealije, ili samo kafa i cigareta. Drugi znak da vam je Italiija drugi dom je kada omlet koji ste do sad jeli za doručak zamenite nekom poslasticom.
Pojačana ljubav prema voću i povrću
Jedan od najčešćih i najvećih mitova u vezi italijanske hrane je da se ona svodi na pizze, paste i sireve. Jeste tačno da italijanska kuhinja podrazumeva sve pomenuto, ali uz njih idu i ogromne količine voća i povrća, i to sezonskog i domaćeg.
Desert je obavezan
Makar to bila i jedna voćka – obrok u Italiji mora se zavšiti nečim slatkim. Tamo to nije nikakav luksuz i nagrada, već sastavni deo obroka, nešto kao vino.
Uvođenje jasnih pravila u kuhinju
Italijani imaju nekoliko pravila u ishrani koja strancima deluju u najmanju ruku nejasno. Zašto sir ne sme da se stavi na pastu sa morskim plodovima? Ili da se ćufte i testenina nađu na istom tanjiru? I zbog čega salata ne može da bude predjelo? Istina je da ove zabrane ne poštuju svi Italijani, ali nije na odmet znati da je u restoranima bolje da ih ne kršite. Čak i ako mislite da nemaju veze s mozgom, živeći u Italiji vremenom ćete ih usvojiti i popreko gledati one koji su nekada rezonovali kao vi.
Živo meso
Možda ste u svojoj rodnoj zemlji tražili reš pečeno meso, ali Italijani to ne vole rade svojim dragocenim goveđim odrescima. Zahtevanje da to ipak urade smatra se ozbiljnom uvredom, pa se bolje navikavajte na adekvatno spremano meso, a to podrazumeva da u sredini bude barem roze.
Potapanje hrane u ulje i sir
Italijanu je potpuno nepoznata zapadnjačka stalna bojazan da je hrana previše masna. Za razliku od drugih Evropljana, oni će vas uvek ohrabrivati da preko svog jela sipate još ulja ili narendate još parmezana. Razlog ne leži samo u ukusu već i u verovanju da su obe namirnice izuzetno zdrave. Teško je dokazati da li je ovo istina ili ne, ali jedno je sigurno: preseljenjem u Italiju postaćete mnogo opušteniji kada je reč o masnoćama.
Kad se jede – nema griže savesti
U mnogim zemljama odlazak u grad ne podrazumeva večeru, što je formulisano pravilom „Eating is cheating“. U Italiji, pak, to nipošto ne važi. Svi barovi će vam uz piće ponuditi nešto za prezalogajiti (tzv. stuzzichini): ako ništa drugo, čips od krompira i masline, odnosno ako ništa drugo, to znači da vam aperol-špric neće udariti u glavu.
Kafa posle večere
Život u Italiji će uneti još jednu promenu u vaše navike, a to je da ćete posle večere početi redovno da naručujete kafu, što vam je do sad verovatno zvučalo kao loša ideja, iz straha da će vam narušiti san.
Nema mleka u čaju
U slučaju da ste upražnjavali britanski običaj da u čaj sipate mleko, to će u Italiji takođe postati prošlost. Italijani ne praktikuju da sipaju bilo šta u čaj, pa ćete to vrlo brzo i vi prestati da radite, ili ćete jednostavno preći na kafu.
…Ni do vrha pune čaše vina
Nekada vam možda nije delovalo neobično da pijete vino iz prepune čaše, ali u Italiji je to veliko NE. Tamo ćete naučiti da budete strpljiviji, jer vina svakako ima na pretek.
Recite zbogom brzoj hrani
Iako MekDonalds postoji u Italiji, do sad niko nije sreo Italijana koji o njemu ne misli sve najgore. Samim tim, ne treba da vas čudi što u ovoj zemlji u kasnim večernjim satima ne možete da nađete hranu za poneti.
Što se Italijana tiče, jedina hrana koja se može nositi van restorana, ako je već niste spremili kod kuće, je pizza.