Centar kineskih i grčkih drevnih civilizacija otvoren je pri Univerzitetu u Atini i tom prilikom kineski predsednik Si Đinping čestitao je Grčkoj osnivanje Centra.
Kineski lider je odgovorio na pismo profesora Steliosa Virvidakisa sa Atinskog univerziteta i još četvorice grčkih naučnika koji pozdravljaju osnivanje Centra, piše novinska agencija Sinhua, a prenosi Greek Reporter.
Centar (KELKIP) je inicijativa četiri grčke univerzitetske institucije i kineskih univerziteta Jugozapad, Renmin, Šandong i Sečuan sa glavnim ciljem promovisanja uporednog proučavanja dve drevne kulture, njihove evolucije, ali i njihove moderne recepcije i tumačenje.
Doprinos Kine i Grčke civilizaciji
Pozdravljajući dugu istoriju kineske civilizacije i dubok uticaj drevne grčke civilizacije, Si je u pismu rekao da su pre više od 2.000 godina dve civilizacije blistale na dva kraja evroazijskog kontinenta, zajedno dajući suštinski doprinos evolucija ljudske civilizacije.
Sada je od velikog istorijskog i savremenog značaja za dve zemlje da uspostave Centar kineskih i grčkih drevnih civilizacija, koji je posvećen promovisanju razmene i međusobnog učenja između dve civilizacije i unapređenju razvoja civilizacija različitih zemalja, rekao je Si, a prenosi Sinhua.
Si je naglasio da su u dugom toku ljudske istorije različite nacije stvorile civilizacije sa svojim karakteristikama i simbolima, koje zajedno čine šareni vrt ljudske civilizacije.
Civilizacije su bogata akumulacija istorijskih istraživanja i takođe osnovni vodič za opstanak i razvoj nacija, rekao je on.
Centar će doprineti razumevanju civilizacija
Da bismo promovisali razvoj ljudskog društva i zajednički izgradili zajednicu sa zajedničkom budućnošću za čovečanstvo, moramo duboko razumeti i shvatiti prastaro poreklo i bogat sadržaj različitih civilizacija i dozvoliti da suština svih civilizacija koristi sadašnjoj generaciji i celo čovečanstvo, citira Sinhua.
Si je rekao da veruje da će centar sigurno dati veliki doprinos u tom pogledu.
Istakao je da ljudi mogu da upoznaju sadašnjost pozivajući se na prošlost i često nastavljaju sa poduhvatima svojih prethodnika da otvore novi put za budućnost.
Istorija je u velikoj meri dokazala da ljudska civilizacija može da nastavi da napreduje i napreduje držeći se inkluzivnosti i otvorenosti, rekao je kineski predsednik.
Svet danas prolazi kroz duboke promene neviđene u jednom veku, rekao je Si, dodajući da je za rešavanje izuzetnih protivrečnosti i problema sa kojima se čovečanstvo suočava, neophodno da se oslonimo na materijalna sredstva za prevazilaženje poteškoća i da se oslonimo na snagu duha da ispravi um kroz razmišljajući iskreno.
Vrednosti, kao i pogledi na svet, univerzum, život, nauku i kulturu sadržani u kineskoj i grčkoj civilizaciji, duboki su i vanvremenski i sigurno će pružiti važno duhovno vođstvo čovečanstvu za rešavanje problema vremena i promovisanje izgradnje zajednice sa zajedničkom budućnošću.
Tokom svoje državne posete Grčkoj 2019. godine, Si i grčki lideri zajednički su se zalagali za razmenu i uzajamno učenje između civilizacija.
Nakon posete, dve strane su aktivno sprovele konsenzus lidera i izvršile pripreme za osnivanje Centra kineske i grčke drevne civilizacije.
Da li je ovo propagandni, iznuđeni ili potez iza koga stoji stvarna želja za proučavanjem ove dve civilizacije – pokazaće vreme (prim. redakcije).
Naslovna fotografija: Uroš Nedeljković