Bilo da se radi o iznenadnom putovanju ili subjektivnim razlozima iz kojih se niste na vreme spakovali, postoji način da na put ipak ponesete prtljag. Veština brzog i efikasnog pakovanja za put je pola posla, i ako naučite nekoliko jednostavnih trikova, završićete taj posao bez stresa i biti sposobni da se za manje od dvadeset minuta spakujete za vikend putovanje.
Ovih osam saveta će vam pomoći u tome.
Odaberite pravi kofer – Veličina jeste važna
Koliko god malo vremena da vam je ostalo do leta, obavezno odvojite nekoliko minuta i odaberite pravu veličinu kofera. Ukoliko idete do susedne države, logično je da vam ne treba ogroman kofer, i obratno: ako idete na prekookeansko putovanje želećete više od ručnog prtljaga. U ostalim varijantama poslužiće vam i prtljag srednje veličine koji je 2 u 1 – kofer sa točkićima koji po potrebi može služiti i kao ranac, ali dovoljno prostran da u njega stanu odeća, obuća i kozmetika za nekoliko dana.
Najvažnije od svega je da proverite kakva su pravila aviokompanije kojom letite o prtljagu: ako se na aerodromu pojavite sa koferom koji je pretežak ili prevelikih dimenzija, možda ćete morati da platite dodatnu taksu za njega, a rizikujete i da ćete propustiti let.
Pripremite „putni paket“
Paradoksalno, uspešno pakovanje u poslednjem trenutku podrazumeva da se pripremite unapred. Držanje najpotrebnjih stvari na jednom mestu drastično smanjuje šanse da ćete stići do aerodroma bez pasoša. Putna blogerka Monika Skot preporučuje da ukoliko često putujete imate u stanu fioku u kojoj ćete držati pasoš, polisu osiguranja, avio karte i ostale bitne putne dokumente, kako biste ih pred put brzo i bez greške spakovali.
Naravno, sve te stvari ne moraju biti doslovno u fioci, već ih možete čuvati u posebnoj torbi, kutiji, ormaru… ali obavezno imajte i folder u telefonu, na tabletu ili računaru, u kome ćete imati spremne kopije i digitalne verzije dokumenata. U putni paket za hitne situacije možete staviti i rezervni punjač za telefon, vlažne maramice i slične stvari koje će vam biti neophodne tokom puta.
Napravite spisak stvari za put
Bez obzira na to koliko ste u žurbi, udahnite duboko i sastavite kratki spisak osnovnih stvari koje nosite. Nekoliko minuta koliko vam je potrebno da smireno razmislite šta će vam od stvari trebati na putovanju poštedeće vas toga da se nađete na aerodromu sa šest pari farmerki i bez donjeg veša. Kada se pakujete „u pet do 12“, velike su šanse da odeća koju nosite ne bude prilagođena vašim stvarnim potrebama, pa ne bi bilo loše da napravite i listu aktivnosti koje planirate na putovanju, kako biste uvideli šta vam je tačno neophodno.
Dobra taktika je da u telefonu uvek imate jedan osnovni spisak stvari koje vam mogu zatrebati na bilo kom putovanju, a na koji možete da dodajete stvari specifične za destinaciju, u odnosu na tamošnje vremenske prilike i aktivnosti kojima planirate da se bavite.
Proverite vremensku prognozu za destinaciju na koju putujete
U slučaju da putujete u kišoviti grad koji želite da istražite i obilazite, logično je da ćete poneti kabanicu, vodootporne cipele i kišobran, a svu kožnu obuću ostaviti kod kuće. Ovo je veoma važno, jer neadekvatan odabir odeće u najboljem slučaju može da vas košta (kupićete potrebne stvari na destinaciji), ali i da vam potpuno upropasti putno iskustvo ili vam ugrozi zdravlje.
Imajte pri ruci bočice za pakovanje tečnosti
Opšte je poznato da sve tečnosti koje nosite u ručnom prtljagu moraju biti spakovane u pakovanjima ne većim od 100 mililitara, a zatim u providnu kesu. Sve tečnosti u većim pakovanjima moraju da idu vaš prtljag i zato je zgodno da uvek imate spreman putni neseser sa malim pakovanjima sredstava za higijenu i kozmetičkim preparatima koje koristite. Ova pakovanja danas se mogu naći u svim većim drogerijama.
Druga varijanta je da imate pripremljene prazne flašice i pakovanja od 100 mililitara, poznata kao putni setovi koji se takođe mogu naći u parfimerijama i drogerijama, u koja ćete pred put sipati šampon, gel za tuširanje, losion za telo i sl.
Spakujte odeću koja lako može da se kombinuje
Kada se pakujete, trudite se da odaberete komade odeće koji se mogu višestruko međusobno kombinovati poput šorceva, helanki, običnih majici i jednostavne obuće. Izbegavajte odeću koju inače nikada ne nosite, osim ako vas na putovanju očekuje neki poseban događaj ili aktivnost koja podrazumeva posebnu odevnu kombinaciju. Koristan savet je da ta odeća bude od sintetičkih materijala (sportski aktivni veš) koji se brzo suše i koji će vam olakšati pranje veša na putovanju.
Odabir obuće je posebno važan jer ona mora biti udobna, u skladu sa vremenskim prilikama i odevnim kombinacijama za koje ste se odlučili.
Stvari koje ćete morati da vadite na aerodromu spakujte na kraju
I inače – a posebno kada kasnite na let, pa želite da proces ukrcavanja na let bude što jednostavniji – stvari koje ćete morati da vadite na aerodromu, kao što su dokumenti, avio karte, tečnosti i elektronski uređaji spakujte na kraju, tako da vam budu na vrhu ručnog prtljaga, ili, još bolje, u posebnoj torbici koju ćete lako otvarati tokom aerodromskih kontrola. Ako laptop stavite na dno ručnog prtljaga, pripremite se na to da ćete morati da otvarate kofer, pomerate lepo složene stvari i vadite ga radi kontrole.
Isto važi i za tečnosti, koje, kao što je već napomenuto, morate da držite u providnoj kesi i izvadite iz kofera tokom kontrole.
Vaš kofer ne mora da bude savršeno spakovan
Iako danas na internetu možete naći na stotine tekstova i Youtube tutorijala koji detaljno opisuju kako spakovati savršen kofer, kada se pakujete u poslednjem trenutku, jedino važno je da spakujete ono što vam je neophodno i da što više smanjite višak stvari. Fokusirajte se na osnovne stvari, tj. da spakujete ono bez čega nećete moći, pogotovo ako ste u stisci s vremenom.
Ako ste poneli sva dokumenta, novac, adekvatnu odeću, osnovne preparate za higijenu i negu i elektronske uređaje – smatrajte vaše pakovanje u poslednjem momentu uspešnim.