Po belom svetu

Hanija: Vodič kroz zapanjujuće lep grad na Kritu

Hanija, Krit

Hanija je grad koji oduzima dah na severozapadnoj obali ostrva Krit. Grad je istorijski značajan i žarište za mlade i moderne Grke, što ga čini savršenim mestom za odmor. Hanija je grad sa nečime za svakog putnika.

Ukoliko ste krenuli kolima na putovanje, Hanija je jedna od luka u koju pristaje trajekt za Krit iz luke Pirej. Naravno, na ostrvo se može doći i avionom direktnim letom iz mnogih država.

Istorija Hanije

U gradu Haniji, drevne grčke, vizantijske, venecijanske i otomanske građevine koegzistiraju u pejzažu grada. Što se muslimanske arhitekture tiče, jedan od najamblematičnijih kutaka grada je čuvena džamija janjičara.

PROČITAJ:  Trajekt za Krit: cena, kupovina karata i red vožnje

Mešavina arhitektonskih stilova stvara stimulativan, ali još uvek u velikoj meri harmoničan horizont. Međutim, postoji više nego što se na prvi pogled vidi kada je u pitanju istorija Hanije. Grad je verovatno bio naseljen još od kraja kamenog doba ili neolita.

Iskopavanja u blizini i unutar grada otkrila su deo njegove istorije savremenim Grcima, a arheolozi su uspeli da pronađu dokaze o minojskoj istoriji grada, kao io njegovoj daljoj prošlosti. Današnji grad leži na mestu minojskog naselja po imenu Kidonija kako je zapisano u linearnom B pismu, od čega potiče i naziv voća – dunja.

Hanija atmosfera
Zahvaljujući raznim uticajima atmosfera u Haniji je uvek dobra i opuštajuća

Nakon pada mnogih minojskih gradova oko 1500. godine pre nove ere, Hanija je ponovo naseljena talasom dorskih Grka sa kopna oko 1100. godine pre nove ere. Grad i njegovi stanovnici igrali su istaknutu ulogu u političkom i kulturnom svetu Krita. Homer čak pominje Kidonjane u Odiseji.

Kasnije, 69. pre Hrista, Rimljani su preuzeli ostrvo i dodelili Haniji (ili Kidoniji), status nezavisne grada-države.

Prva era vizantijske vladavine trajala je od 395. do 824. godine nove ere, a gradom su nakratko vladali Arapi oko jednog veka. Preimenovali su grad u „Al Hanim“ (Kan) pre nego što ga je ponovo zauzelo Vizantijsko carstvo, koje se vratilo da grad naziva grčkim imenom Hanija.

Posle Četvrtog krstaškog rata (1204) i pada Vizantije u helenskoj oblasti, grad su ponovo osvojile strane sile. Ovog puta, Venecija je počela da vlada Hanjom, preimenujući je u „La Canea” i ojačavajući njena utvrđenja, dajući Haniji oblik koji i danas ima.

Konačno, Otomansko carstvo je pobedilo Mlečane tokom početka Kritskog rata, zauzevši Haniju. U gradu su izgrađene nove džamije i javna kupatila, dodajući prelepom pejzažu koji je i danas vidljiv.

Tokom 19. i ranog 20. veka, nakon što je ostrvo oslobođeno od otomanske okupacije, veliki deo lokalnog muslimanskog stanovništva ostrva preselio se na druga mediteranska ostrva ili obalne gradove. Razmena stanovništva između Grčke i Turske 1922. godine rezultirala je deportacijom većine preostalih muslimanskih stanovnika ostrva.

Najbolje plaže u Haniji

Prefektura Hanija je domaćin nekih od najlepših plaža na ostrvu Krit.

Plaža na Kritu
Plaža na Kritu

Falassarna na zapadnoj strani je dobro poznata po svojoj privilegovanoj lokaciji, idealnim uslovima za vodene sportove i jedinstvenim zalascima sunca. Plaža se nalazi oko 50 km zapadno od grada i do nje se može doći automobilom ili autobusom. Međutim, pešačenje je vredno toga da biste doživjeli jednu od najlepših i najpoznatijih plaža ne samo na Kritu već iu celoj Grčkoj.

Južno od Falasarne nalazi se svetski poznata plaža Elafonisi. Plaža je udaljena oko sat i po vožnje od glavnog grada, ali bi bilo teško pronaći bilo kog turistu koji nije pokušao da je poseti. Plaža ima kristalnu vodu i magični ružičasti pesak, čineći da izgleda kao da je dočarana u bajci – svakako ne treba propustiti, pogotovo jer je proglašena za jednu od 21 najlepših plaža.

Elafonisi plaža na Kritu
Elafonisi plaža na Kritu

Za avanturistički tip, poluostrvo Gramvousa i jedinstveni pejzaž plaže Balos su vredni putovanja preko zemljane staze.

Savršeno za turiste

Hanija je savršeno mesto za porodično, romantično ili čak solo putovanje. Grad je raznolik i ima ponešto za svakoga, kao i veoma pogodan za putnike, sa više direktnih međunarodnih letova koji svakodnevno stižu.

Putnici u Haniju mogu očekivati da će imati dovoljno kulturnih i lokalnih aktivnosti na raspolaganju, sa mogućnošću da ovim aktivnostima ispune višednevno vreme. Međutim, grad takođe ima šta da ponudi opuštenijim turistima, sa prelepim plažama i restoranima svetske klase koji obiluju gradom.

Nekoliko puta nedeljno se na ulicama Hanije održavaju seljačke pijace, pružajući posetiocima priliku da kupuju lokalne proizvode sa Krita odličnog kvaliteta dok uživaju u atmosferi tradicionalne pijace na otvorenom.

Masline, med, začini, začinsko bilje i sir su među kritskim proizvodima koje turisti često kupuju.

Osim toga, posetioci mogu posetiti istorijsku i prelepu džamiju janjičara. Smeštena u staroj venecijanskoj luci, džamija je podignuta na tlu nekadašnje jednobrodne crkve. Više ne funkcioniše kao verski objekat, poznata je i kao “Džamija Kučuk Hasana”. Zgrada datira iz 1645. godine kada su Turci zauzeli Hanju i to je najstarija otomanska građevina na ostrvu.

Džamija Hanija Krit
Džamija kao jedna od najstarijih građevina u Haniji

Zgrada je prestala da funkcioniše kao džamija 1923. godine i od tada se godinama koristi kao kafić, restoran i turistička kancelarija. U skorijoj prošlosti, džamija je renovirana i postala je izložbeni prostor.

Nacionalni park Samaria na Kritu
Nacionalni park Samaria na Kritu

Pešačenje po jedinstvenoj Samaria klisuri je još jedna zabavna aktivnost u Haniji. Izazovna šetnja duga sedamnaest kilometara vodi vas kroz zadivljujući UNESCO rezervat biosfere i neke od najjedinstvenijih pejzaža koji se mogu naći u celoj Grčkoj.

Pratite nas na društvenim mrežama: Instagram, Facebook i Twitter i budite obavešteni o dešavanjima iz oblasti putovanja, turizma, ekologije i kulture.

Pretplati se
Obavesti o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Sanja Dosenovic

Prelep grad!