Prilikom štenje u prirodi mnogi očekuju da vide spektakularne vidike i predivnu prirodu usput, ali retko ko očekuje da vidi svemirsku letelicu.
Ne radi se o navodnim vanzemaljcima na planini Rtanj, već o permskoj oblasti u Rusiji, a na ovoj stazi pored lepe prirode videćete i ostatke svemirske letelice Voshod-2, a priča o njoj je veoma zanimljiva.
Prethodnih meseci grupa dobrovoljaca je naporno radila u zabačenom permskom regionu Rusije, kako bi obeležili stazu za kratku šetnju divljom prirodom do čuvenog mesta sletanja svemirske letelice Voshod-2.
Za one slabije upućene u sovjetsku kosmonautiku, mala priprema.
Voshod-2 je bila sovjetska misija u svemiru iz marta 1965. godine. Svemirska letilica Voshod 3KD, zasnovana na letelici Vostok sa dva člana posade Pavelom Beljajevim i Aleksejem Leonovim je bila opremljena vazdušnom komorom sa naduvavanjem.
Misija je postavila još jednu prekretnicu u istraživanju svemira kada je Aleksej Leonov postao prva osoba koja je napustila letelicu u specijalizovanom svemirskom odelu da izvrši prvu svemirsku šetnju u trajanju od 12 minuta. Ceo let je ukupno trajao 26 sati i napravio 16 orbita oko Zemlje.
Međutim, nakon pokušaja ručnog sletanja, svemirska letelica je neispravno funkcionisala i pala u borovu šumu. Spasiocima je bio potreban ceo dan da pronađu letelicu i posadu, koja je, srećom, preživela. Iako je posada morala da ode, letelica i oprema su ostali, a uskoro posetioci mogu da kratko prošetaju i uvere se u to.
Za one koji žele da znaju više o ovoj svemirskoj misiji, mogu da pogledaju odličan film iz 2017. godine, „Время первых“ (Spacewalk, Vreme pionira), u kome je predstavljena ova misija, kao i pad posade u bespuće permske oblasti.
Kako se navodi, ovaj projekat „Perm Space“ odnosno staze za šetnju do ostataka letelice, finansirala je lokalna samouprava, a posetioci će moći da vide i model svemirske kapsule u prirodnoj veličini. Pošto se radi o turizmu, uskoro će biti moguće na lokaciji i prenoćiti u kampu uz određeni komfor, kao što je kupatilo i gazebo.
„Ljudi, naravno, dolaze ovde, ali ovde nije bilo prave dobre staze, pa da tako kažem, ovde su bile strašne neravnine, gusta trava“, kaže Ana Ivanovna, jedan od dobrovoljaca koji prave stazu, u izjavi za EuroNews i dodaje da bi sada svako mogao da dođe peške i lično vidi mesto na kojem su kosmonauti sleteli.