Od početka ove godine, Srbiju je posetilo skoro tri miliona turista, što je za 11 odsto više u odnosu na isti period 2017. godine. Od toga su polovinu činili domaći turisti kojih je bilo 1.496.505, a polovinu strani, ili 1.479.565 njih.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, od 2.976.070 turista skoro milion njih posetilo je Beograd, dok je šest puta manje turista obišlo Novi Sad. Iznenađujuće, banjska mesta su posećenija nego planine, pa je njih posetilo oko 536.00 turista, za razliku od planina na kojima se obrelo 518.000 ljubitelja prirode.

Porast broja turista u Srbiji je očekivan s obzirom na jeftine letove koji saobraćaju iz Srbije, kao i na trend rasta turizma u svetu gde prema podacima za pročlu godinu nikada više ljudi nije putovalo.

Broj turista po vrstama turističkih mesta u Srbiji

Mereno brojem ostvarenih noćenja, kojih je u periodu od januara do oktobra ove godine bilo 8.219.556 (od čega su domaći turisti ostvarili 5,058.867 noćenja, a inostrani 3,160.689) domaći gosti su najviše boravili u banjama (40 odsto), zatim planinama (32 odsto), dok su inostrani gosti najviše boravili u Beogradu (53 odsto), koji slede ostala turistička mesta (17 odsto).

Ukupno% 2018/2017.Domaći turisti% 2018/2017.Strani turisti% 2018/2017.
Republika Srbija2.976.07011,00%1.496.5058,00%1.479.56515,00%
Beograd gradska naselja947.58712,00%142.2439,00%805.34413,00%
Novi Sad gradska naselja164.6978,00%55.715-1,00%108.98213,00%
Banjska mesta535.57315,00%437.73213,00%97.84121,00%
Planinska mesta518.5718,00%412.4765,00%106.09520,00%
Ostala turistička mesta668.1839,00%379.2397,00%288.94412,00%
Ostala mesta141.45923,00%69.10014,00%72.35932,00%

Navedeni podaci se donekle poklapaju sa projekcijom Ministarstva turizma prema kojima je za prvih šest meseci 2018. godine broj gostiju za 11 odsto veći u odnosu na isti period 2017.  godine. Tada je navedeno da je  broj noćenja povećan je za 13 odsto, što je skok koji je zabeležio i devizni priliv, koji je u prvoj polovini godine iznosio 528 miliona evra. Iz Ministarstva su tada naglasili da će 2018. godina biti najbolja turistička godina u Srbiji.

Beograd

Najviše inostranih turista posetilo je Beograd

Ostvarena noćenja po vrstama turističkih mesta u Srbiji

Kada je reč o najposećenijim destinacijama prema preferencijama domaćih turista, oni su najviše boravili u Vrnjačkoj Banji (636.783 noćenja, što je 15 odsto više u odnosu na period januar-oktobar 2017. godine), zatim na Zlatiboru, u Sokobanji, na Kopaoniku i u Beograd.

Ukupno% 2018/2017.Domaći turisti% 2018/2017.Strani turisti% 2018/2017.
Republika Srbija8.219.556+13%5.058.867+11%3.160.689+16%
Beograd gradska naselja1,947.264+15%277.011+9%1.670.253+16%
Novi Sad gradska naselja350.358+21%117.077+28%233.281+18%
Banjska mesta2.318.994+14%2.034.261+4%284.733+17%
Planinska mesta1.929.042+5%1.626.818+5%302.224+7%
Ostala turistička mesta1.340.069+12%810.348+11%529.721+13%
Ostala mesta333.829+26%193.352+23%140.477+31%

 

Vrnjačka banja

Vrnjačka banja je omiljena destinacija domaćih turista, By White Writer / Wikipedia

Ostvarena noćenja domaćih turista u izabranim turističkim mestima

S druge strane, inostrani turisti su najviše boravili u Beogradu (1.670.253 noćenja, što je 16 odsto više u odnosu na period januar-oktobar 2017. godine), a najmanje u Gornjoj Trepči – nešto više od 17.140.

Izabrana mestaNoćenja domaćih turista% 2018/2017.
Vrnjačka Banja636.783+15%
Zlatibor551.224+9%
Sokobanja440.655+78%
Kopaonik363.717-6%
Beograd gradska naselja277.011+9%
Tara214.221-1%
Divčibare159.770+17%
Novi Sad gradska naselja117.077+28%
Gornja Trepča96.415-5%
Banja Koviljača96.342-6%

 

Zlatibor

Zlatibor je najposećenija domaća turistička destinacija posle Beograda i Novog Sada

Ostvarena noćenja inostranih turista u Srbiji u izabranim turističkim mestima

Primetno je da Beograd prednjači po broju stranih turista, tačnije 1.670.253 stranih turista je posetilo glavni grad. Beograd, istina, ima mnogo da pruži, a možda broju poseta doprinosi i za mnoge turiste bitna stavka – jeftin je. Tako je po jednom istraživanju proglašen za najjeftiniju destinaciju u Evropi.

Izabrana mestaNoćenja stranih turista% 2018/2017.
Beograd gradska naselja1.670.253+16%
Novi Sad gradska naselja233.281+18%
Zlatibor130.404+10%
Vrnjačka Banja110.937+25%
Kopaonik94.373+6%
Kragujevac42.7200%
Subotica39.8400%
Sokobanja33.620+478%
Banja Koviljača26.409-7%
Gornja Trepča17.140-4%

Ostvarena noćenja inostranih turista po zemljama

Najveći broj noćenja ostvarili su turisti iz Bosne i Hercegovine (224.801 noćenja, što je 10 odsto više u poređenju sa periodom januar-oktobar 2017. godine), nešto manje njih iz Crne Gore (181.709), dok je gostiju iz Kine, Turske, Nemačke i Rumunije bilo oko 150.000 iz svake od ovih zemalja.

ZemljaNoćenja stranih turista% 2018/2017.
Bosna i Hercegovina224.801+10%
Crna Gora181.709+6%
Kina157.963+95%
Turska153.269+5%
Nemačka152.212+15%
Rumunija150.881+27%
Hrvatska138.990+14%
Slovenija128.395+14%
Bugarska127.300+12%
Rusija122.054-8%

Primetan je porast kineksih turista u Srbiji. Prema podacima Turističke organizacije Srbije, u prvih devet meseci 2018. godine Srbiju je posetilo 77.543 Kineza. To je 103% više u odnosu na isti period 2017. godine, a broj ostvarenih noćenja u istom periodu iznosio je 134.852 (+94%).

Pratite Daljine.rs i na Fejsbuku, na Tviteru i na Instagramu.

36Shares

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.