Skopelos, ostrvo u grčkom arhipelagu, postalo je poznato jer je na njemu snimljen jedan poznat film osrednjeg kvaliteta. Pre toga je bilo poznato kao “ostrvo pored Skijatosa” uz koje se uvek vezivao i specifičan epitet „trajekt donde je skup“. Da li su se stvari promenile?
Ne, stvari se nisu promenile, pogotovo jer je na njemu još uvek snimljen poznati film osrednjeg kvaliteta naziva Mamma Mia! u kome su glavni protagonisti Meril Strip i onaj glumac što je glumio Džejmsa Bonda. Trajekt je još uvek skup, a Skopelos se još uvek nalazi pored Skijatosa.
Neke stvari se ne menjaju, a ovo pišemo u zebnji da se stvari mogu promeniti pri čemu rizikujemo da i sami doprinesemo ovim tekstom, tako da ukoliko nastavite da čitate ovaj tekst možete i vi biti deo te promene – o kojoj ćemo kasnije – zbog čega ne možemo da se odlučimo da li će nam biti malo lakše ili utoliko pre – teže.
Gde se nalazi Skopelos, pored toga što je pored Skijatosa
Ako otvorite mapu na vašem telefonu, a podrazumevano je da vam se sever nalazi gore, Skopelos je desno. Dakle, nalazi se u Egejskom moru, pripada severnim Sporadama i tesalskoj regiji. Severne sporade počinju od Peliona i obuhvataju ostrva Skijatos, Skopelos i Alonisios.
Ovo ostrvo nije malo, pogotovo ako se postavi u relativni kontekst poznatih ili bližih ostrva. Devedesetšest kvadratnih kilometara njegove površine Skopelos čini većim od Mikonosa (85 kilometara kvadratnih), Santorinija (73 kilometara kvadratnih), obližnjeg Skijatosa (50 kilometara kvadratnih), ali i manjim od Krfa (585 kilometara kvadratnih), Lefkade (325 kilometara kvadratnih), Zakintosa (405 kilometara kvadratnih), Tasosa (380 kilometara kvadratnih) i Samosa (477 kilometara kvadratnih), dok o drugim velikim osrtvima kao što su Kefalonija ili Krit ne treba trošiti reči. Površina ostrva je bitna kako biste mogli da ga uporedite sa nekim na kom ste eventualno bili i kako bi se u glavi organizovali što se tiče transporta po ostrvu.
Kako stići do ostrva Skopelos
Do Skopelosa se može stići na više načina, a ovaj način dolaska do ostrva je ono što mu daje draž.
Dakle, prvo je potrebno stići do mesta Volos, a stiže auto-putem Solun – Atina gde postoji isključenje za Volos. Naravno, putarina na auto-putu u Grčkoj se plaća i od Evzonija do Volosa iznosi 14,9 evra (trenutno).
Od mesta Volos trajektom do Skopelosa stiže se za oko četiri sata, prvenstveno zato što je to isti trajekt koji spaja ostrva Skijatos, Skopelos i Alonisios. Baš iz tog razloga neophodno je trajekt rezervisati i kupiti karte na vreme, što u odlasku, što u povratku sa ostrva. Dešava se da u sezoni mesta na trajektu jednostavno – nema. Ako karte za trajekt ne uzmete na vreme, džaba vam rezervisani smeštaj.
Takođe, osim iz Volosa, ferry za Skopelos polazi i iz mesta Mantoudi na ostrvu Evia, kao i iz mesta Agios Konstantinos ispod Lamije, ali ti trajekti nam se nisu činili kao česti i kao dostupni, te ukoliko vas zanima više o njima potražite ih sami i napišite nam to u komentarima. Radite nešto i vi ovde nekad.
Cena trajekta iz Volosa do Skopelosa (u trenutku pisanja teksta) u sezoni iznosi 30 evra po osobi i 85 evra za kola – u jednom smeru. Kartu za trajekt za putnika plaća, naravno, i vozač, a cene su orijentacione zato što u zavisnosti kada ih kupujete mogu biti više ili niže za koji evro. Trajekt na Skopelosu staje u mestu Glosa i tada su karte nešto jeftinije i u glavnoj luci Skopelos, te u zavisnosti gde ste smešteni tako izaberite kartu za trajekt.
Zašto je ostrvo Skopelos idealno za odmor
Navedena cena trajekta od Volosa do Skopelosa je najveća mana Skopelosa i ujedno i njegova najveća prednost. Mana, jer je skupo stići do ostrva, a prednost jer na ostrvo zahvaljujući tome ne dolazi svako, pa za sada na njemu nema prekomernog turizma, niti je ostrvo podređeno turistima – što znači da je idealno za miran odmor i uživanje u prirodi, bez buke i balkanoidnih turista kakve možemo naći na obližnjem Skijatosu ili drugim, na ovom podneblju, popularnim grčkim ostrvima.
Otud i priča o promeni s početka teksta, jer ako se situacija sa strukturom i brojem turista koji budu posećivali Skopelos izmeni, ovo ostrvo će izgubiti mir i draž koju poseduje.
Još jedan način dolaska na Skopelos je ići avionom do obližnjeg Skijatosa, a onda doći trajektom. Sa Skijatosa se inače organizuju i brodske ture do Skopelosa, ali ko god ovo ostrvo poseti na ovaj način, na njemu zapravo nije ni bio.
Šta videti na ostrvu Skopelosu?
Skopelos je prema legendi – a Grčka se bez legendi ne može zamisliti – osnovao sin boga Dionisa i krićanske princeze Arijadne, Stafilos. Istorijski podaci donekle potvrđuju da su prvi stanovnici na ovo ostrvo došli baš sa Krita.
Tokom većeg dela istorije Skopelosom je upravljano sa ostrva Evija (Ebeja), a kao plen su ga držali Atina, Makedonija, Rim, Vizantija, Mleci i Turci sve dok 1830. godine nije ušlo u sastav moderne iliti savremene Grčke države.
Inače, Stafilos na grčkom znači grožđe, te kako istoričari navode, Krićani su na ovo ostrvo doneli kulturu uzgajanja vinove loze. Ovo je izuzetno značajan podatak jer ćete na ovom ostrvu videti nepregledne vinograde i maslinjake, kojima se može dodati i mnoštvo koza. Tu i tamo ima neka grobnica iz mikenskog perioda i to je to. Pardon, ima i utvrđenje zvano Kastro.
Međutim, crkava ima u izobilju. Na svakoj krivini možete naći crkvu, a neki podaci navode da ih ima preko 300 – skoro kao na Ohridu.
Mamma Mia!
Crkva sa najvećom posetom na ostrvu je Agios Ioannis, odnosno crkva Svetog Jovana kako bi se reklo po naški, koja se nalazi na vrhu stene i jedna scena iz ovog filma se odvija baš tu. Izgleda piktoresktno ili što bi se današnjim žargonom reklo – instagramično.
Jasno je da ovu crkvu ne pohode turisti zato što su verski fanatici, već zbog filma čiji je naziv naveden u podnaslovu iznad i koji je zapravo mjuzikl s muzikom grupe ABBA.
Grad Skopelos
Glavni grad istoimenog naziva kao i ostrvo može se opisati tipičnim epitetima iz turističkog kataloga, jer ako nije “malo šarmantno ribarsko selo”, onda je “prelep gradić”, što ruku na srce i jeste. Izgledom podseća na Pargu, s tim što je izuzetno humaniji i manji, te je naš savet da prošetate po njemu koliko god možete, dok ga masovni turizam ne uništi.
U samom gradu nema klubova u klasičnom smislu, ali ima nekoliko barova sa dobrom muzikom i dosta restorana. Crkava, naravno, ima skoro više nego turista, te ukoliko vas nebeska sila povede možete ih posetiti sve odreda.
Zeleno na radost
Ono što grčko ostrvo Skopelos izdvaja kao idealno mesto za odmor u pravom smislu reči, jeste zelenilo. Ostrvo obiluje borovim šumama koje na nekim mestima skoro ulaze u vodu što omogučava prirodni hlad na mnogim plažama. Ako nisu borovi, onda su masline.
Skopelos je solidno brdovit i ima tri planinska vrha, a najviši od njih je Delfi visine 681 metara nadmorske visine, što odmor na ovom ostrvu može učiniti još aktivnijim, ako volite prirodu u svakom njenom obliku.
Plaže na Skopelosu
Ono što čitaoca najviše zanima ostavili smo za kraj. Obala Skopelosa je dužine 67 kilometara, ali nije svuda pristupačna za silazak u more. Međutim, plaža ima sijaset.
U zavisnosti od toga kakve plaže volite, možete naći i peščane i stenovite, a na koju god da odete nećete pogrešiti. Ostvo obiluje i divljim plažama, na kojima je ekipa Daljine.rs najviše boravila i uživala u prirodnom hladu i mirisu borova.
Naravno, Skopelos nije nikakva divljina. Postoje i uređene plaže, samo što ih mi nismo posećivali.
Smeštaj na Skopelosu
Skopelos, da ili ne?
Apsolutno – da. Još jedan kliše u smislu “biser” može se pripisati ovom ostrvu jer stvarno poseduje sve kvalitete koje jedno ostrvo treba da ima kako bi se na njemu uživalo i odmorilo.
Međutim, ako tražite noćni provod, na Skopelosu ga nećete naći i neka tako i ostane na radost budućih uživalaca lepih i mirnih grčkih ostrva do kojih se skuplje stiže.
Bitno je istaći da ukoliko putujete kolima, odnosno, trajektom do Skopelosa, kartu za trajekt kupite na vreme kako vam se ne bi desilo da se sa ostrva ne možete vratiti nazad na kopno. Nama se to desilo, ali srećom, karte za vožnju trajektom mogu se kupiti i online.
Kao roditelj male dece odgovorno tvrdim da deca podjednako vrište i na skupom i manje skupom trajektu.
Tačno sam se zamislila kako pevam i trčim uz i niz stepenice crkve Svetog Jovana 😀
Ovom čoveku Urošu Nedeljkoviću, ili kako već, treba zabraniti da piše … gluplji, besmisleniji, maliciozniji, … , nestručan tekst u novinarskom smislu, turističkom, geografskom, biloškom … strašno … šta znači „solidno brdovit“ i bezbroj drugih gluposti … Da li je uopšte bio na Skopelosu, da ne pitam za sva druga ostrva sa kojima poredi … Odakle mu petlja da izbacuje svoju nesuvislu kritiku filma … svetskog hita … ?Inače, Skopelos vredi sav trud i novac, i trajekt i avion i autobus, …
Poštovana,
Hvala na iskrenom komentaru zbog koga će dotični dobiti otkaz iz redakcije.
Srdačno,
Redakcija
Haha evo su turistički radnici, uništitelji kulturnog nasleđa i prirode zarad tuđeg profita.
Puni dezinformacija i poluznanja a vole da se mešaju i da objašnjavaju istoriju, kulturu i prirodu… klasika.
Moj komentar se odnosi na Tatjanu, da me redakcija ne shvati pogrešno.
Vama svaka čast i samo ovako nastavite!
Upravo sam se vratila sa Skopelosa, tekst autora u potpunosti opisuje ovo ostrvo. Vredi svaki sat proveden u autobusu i na trajektu.
Meni se totalno sviđa Urošev stil pisanja bez kićenja, laskanja i podilaženja. Kome se ne sviđa, nek čita Kurir i Skandal. Plus Uroš je super čovek.
Toliko od mene. Nadam se da se i moj komentar doživljava kao iskren.
Mene zanima da li je ovo mesto baš toliko instagramično koliko to autor navodi? Ne bih da potežem na toliki put, pa kroz sve te crkve (imamo ih za izvoz ovde u Rimu), a da na kraju ne mogu bar 3000 lajkova po fotografiji da dobijem? Možete li, bar, da date neku odokativmu procenu lajkova po fotografiji?
Zavisi, ako dođeš privatnom jahtom minimum je 3K like-ova
Nisam bila na Skopelosu, ali planiram da odem. Hvala puno na svim utiscima i informacijama.
Skidajte ovaj tekst da ne navale ljudi tamo…
Uz prirodne lepote Skopelosa mi skroz ide ovaj prirodni humor autora. Super je tekst, iskren i prepun skrivenih dragulja 😉
Lep opis ostrva i lepe fotografije. Ovaj članak je mene zainteresovao da posetim Skopelos. Izvini Uroše 🙂
Žao mi je zbog komentara koji nemaju veze sa tekstom, ali verujem da to neće pokolebati ni autora ni redakciju da nastavljaju da nam približavaju mesta na kojima nismo bili ili da ona koja smo posetili opišu na drugi način.
Moja poseta Skopelos me inicira da opet letujem na njemu, znam već i u koji hotel ću ići. Tri dana smo se kretali po plažama i naj utisci su sa plaže Kastanji,barem za mene. Grad Skopelos je čaroban. Super je što još nije toliko posećen, jer „neki’turisti svojim ponašanjem sve obezvrede. Nažalost. Pri samoj pomisli na putovanje brodicom od Skijatosa nakon sletanja na njemu, je doživljaj koji vredi ponoviti.
Bravo Urose! Iskren, duhovit i lagan tekst za citanje propracen divnim fotkama.
?
Ja u stvari mislim da se Tatjani sviđa Uroš.
Bila sam ove godine u kratkoj posjeti Skopelosu.Dopao mi se.Autenticniji od Skiatosa.Uske ulicice i bugenvilija.☺
Svracali smo na plazu Milia.Iako nema hlada,a mozda i sto je bila pusta…bila je to najljepsa plaza koju vidjeh u zivotu.Sitan sljunak kao mermer i kristalno cista voda.Mir i tisina.Da li bi deset dana na Skopelosu bilo dosadno,ne znam…ali znam da mi se ostrvo dopalo.☺